IPTV – czy to koniec anten i standardowego odbioru tv?

Internet Protocol Television – W skrócie jest to przesyłanie strumienia telewizji cyfrowej przez internet. Operator może sam wysyłać sygnał z własnych serwerów lub udostępnić prawa na transmisje innym usługodawcom.

Świat idzie szybko do przodu. Stare technologie są wypierane przez nowe, które pozwalają nam zaoszczędzić czas i pieniądze. Ludzie cenią sobie wygodę, mobilność dlatego do gry wchodzi IPTV. Standardowe odbiorniki telewizyjne potrzebują anten, dekoderów i całego okablowania. Telewizję internetową możemy oglądać na wielu urządzeniach bezprzewodowo, wystarczy połączenie z internetem np. przez wifi.

  1. Jak działa IPTV?
  2. Jak możemy odbierać IPTV?
  3. Zalety i wady.
  4. Polscy dostawcy IPTV.
  5. Prywatni dostawcy.

1. Jak działa IPTV?

Strumień przesyłany z satelity do odbiornika operatora jest dekodowany i udostępniany przez internet do urządzeń w naszych domach.

2. Jak możemy odbierać IPTV?

Telewizje internetową możemy obecnie odbierać na wielu urządzeniach: telewizory, laptopy,smartfony czy specjalnie skonfigurowane TV Boxy. Wymagany jest oczywiście dostęp do internetu. Obecnie dostawcy pozwalają nam odbierać obraz w rozdzielczości nawet 4K. Stabilne łącze pozwoli nam na bezproblemowe oglądanie telewizji w najlepszej jakości i surfowanie po internecie w tym samym czasie.

3. Zalety i wady.

Główną zaletą IPTV jest przede wszystkim swoboda. Sygnał możemy odbierać na wielu urządzeniach bezprzewodowo w domu, pracy czy na wycieczce. Nie będzie nam potrzebna instalacja anten i całego okablowania. Niektóre domostwa zabraniają ich montażu, więc dla tych osób jest to świetne rozwiązanie. Kolejnym plusem jest dostępność kanałów i VOD. W ofercie różnych dostawców możemy znaleźć wiele filmów czy seriali ale przede wszystkim znakomitą jakość Polskich i zagranicznych kanałów. Nie ogranicza nas teraz antena ustawiona na jedną satelitę. Mamy oczywiście dostęp do różnych technologi jak Time shifting (funkcja pauzowania i cofania audycji telewizyjnych) czy EPG (elektroniczny przewodnik po programach). Jedyną z wad może być ograniczenie co do szybkości naszego łącza. IPTV w jakości Full HD potrzebuje co najmniej 15 Mb/s przepustowości. Jeżeli chcemy bez problemowo oglądać telewizję i w tym samym czasie przeglądać internet potrzeba przynajmniej 25 MB/s. Jeżeli spojrzymy na oferty Polskich dostawców internetu nie jest to jakiś duży wymóg. UPC obecnie oferuje Fiber 60 MB/s za 50zł miesięcznie.

4. Polscy dostawcy IPTV.

W naszym kraju obecnie jest kilkunastu dostawców IPTV. Poniżej lista tylko niektórych:

JamBox – „W pełnej ofercie znajdziesz 287 kanałów, w tym aż 129 w jakości HD”
Evio (Telewizja Światłowodowa) – „Prawie 200 kanałów telewizyjnych, z czego aż ponad 100 w jakości HD”
Avios – „Ponad 210 kanałów, 77 programów w jakości HD!”
Netia (Telewizja Osobista) – „Wybieraj spośród 17 pakietów, w których znajdziesz 192 kanałów – w tym 90 HD”

5. Prywatni dostawcy.

Innym sposobem na pozyskanie telewizji IP jest również zakup subskrypcji od „osób prywatnych”. Najczęściej w ich ofertach znajdziemy tysiące kanałów z całego świata i bardzo duże biblioteki filmów czy seriali. Osoba udostępnia plik z listą kanałów, który można zmieniać według własnych potrzeb. Jeśli chodzi o odbiór tego sygnału sprawa wygląda tak samo jak oglądanie filmów czy seriali w internecie. Dużą zaletą jest również niższa cena jak również możliwość testowania czy odnawianie subskrypcji nawet miesięcznie.

Czy ta technologia może wyprzeć standardowy odbiór telewizji? Na pewno można przewidzieć, że jakość i cena usług powinny się zmieniać przy rosnącym zapotrzebowaniu. Możemy być spokojni bo zdrowa konkurencja przeważnie wychodzi klientom na dobre.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *